سالانه حدود ۸۰۰ هزار پرونده منازعه در کشور تشکیل می‌شود/ کاهش ۱۵ درصدی منازعات و خشونت در سال گذشته/۹۵ درصد طلاق‌ها توافقی صورت می‌گیرد

0
4
قائم‌مقام وزیر کشور در امور اجتماعی و فرهنگی گفت:سال گذشته در حوزه خشونت و منازعات ۱۵ درصد کاهش داشتیم و در بحث قتل نیز ۷ درصد کاهش شاهد بودیم.

به گزارش خبرگزاری فارس از خرم‌آباد، تقی رستم‌وندی ظهر امروز در جلسه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی استان لرستان اظهار کرد: جدیدترین تحقیقات نشان می‌دهد که خسارت اقتصادی اعتیاد به کشور از ۱۰ هزار میلیارد تومان در سال ۸۳،در حال حاضر حدود ۱۷ تا ۱۸ برابر افزایش پیدا کرده است که این میزان به‌اندازه حدود ۱۶ درصد تولید ناخالص کشور است.

وی افزود: در حوزه تصادفات رانندگی نیز خوشبختانه از ۱۰ سال قبل تاکنون روند کاهشی داشته چنان‌که از ۲۷ هزار کشته ۱۰ سال قبل هم‌اکنون این میزان به زیر ۱۶ هزار کشته در سال رسیده است.

قائم‌مقام وزیر کشور در امور اجتماعی و فرهنگی خسارت ناشی از تصادفات جاده‌ای را سالانه معادل هشت درصد تولید ناخالص ملی کشور برشمرد و گفت: سالانه حدود ۴۵۰ تا ۵۰۰ هزار و مجروح تصادفات در کشور داریم که حدود ۴۰ هزار نفر از آن‌ها معلول می‌شوند و این مشکلات بسیاری را برای آن‌ها و خانواده‌شان به وجود می‌آورد.

وی با تاکید بر اینکه آسیب‌های اجتماعی در صورت عدم توجه به‌موقع، به چالش‌های اساسی تبدیل می‌شوند تصریح کرد: آسیب‌های اجتماعی بر بحث اخلاقی و انسانی نیز تأثیرگذار هستند، چنان‌که شاهد هستیم پرونده مرگ دختربچه‌ای که پس از سرقت خودروی پدرش به وقوع پیوست، به خاطر این بود که سارقین می‌خواستند هزینه مواد خود را به‌نوعی تأمین کنند.

رستم‌وندی اظهار داشت:از سال قبل که رهبر معظم انقلاب مسئولان را برای کاهش آسیب‌های اجتماعی بسیج کردند عزم جدی صورت‌ گرفت و اقدامات خوبی انجام شد که بر این اساس در سال ۹۵ شاهد کاهش ۱۰ درصدی پرونده‌های دعاوی خانوادگی در کشور بودیم.

 وی خاطرنشان کرد: در حوزه طلاق توافقی، که ۹۵ درصد طلاق‌های کشور را شامل می‌شود نیز سال گذشته یک درصد کاهش شاهد بودیم.

قائم‌مقام وزیر کشور عنوان کرد: سال گذشته در حوزه خشونت و منازعات نیز ۱۵ درصد کاهش داشتیم و در بحث قتل نیز هفت درصد کاهش شاهد بودیم.

وی با بیان اینکه سالانه حدود ۸۰۰ هزار و پرونده‌ منازعه در قوه قضایی تشکیل می‌شود بیان داشت: در حوزه تجاوز به املاک و اراضی نیز سال گذشته حدود چهار درصد شاهد کاهش پرونده‌ها بودیم.

رستم‌وندی یادآور شد: برای مداوای آسیب‌های اجتماعی باید نسخه‌های ویژه برای مناطق و استان‌های کشور در نظر گرفته شود.

وی تأکید کرد: برای موفق بودن در حوزه اعتیاد و مواد مخدر باید از کمک تشکل‌های مردمی استفاده کرد و لذا وزارت کشور این آمادگی را دارد که اگر طرحی از سوی این تشکل‌ها برای منطقه‌ای خاص در نظر گرفته شود حمایت مالی مناسب را از آن داشته باشد.

قائم‌مقام وزیر کشور در امور اجتماعی و فرهنگی به ایجاد و راه‌اندازی دفاتر تسهیل‌گر در مناطق حاشیه‌نشین شهری اشاره و عنوان کرد: این دفاتر تسهیل‌گر باید با تقویت رویکرد اجتماعی شکل بگیرند و ما این آمادگی را داریم که حمایت لازم را در این راستا انجام دهیم.

انتهای پیام/ح


منبع: farsnews.com

نظر بدهید