تلاش تهران برای رفع مشکل پیش آمده بین بغداد و اربیل/ ایران دومین شریک تجاری عراق

0
14
سفیر کشورمان در عراق گفت: ایران تلاش می کند به روابط بغداد و اربیل کمک کرده تا مشکل حل و فصل شود که هم منافع دولت مرکزی و هم منافع اقلیم کردستان تامین شود.

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، ایرج مسجدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد امروز (شنبه) در نشستی خبری تحت عنوان "هزینه ها و منافع روابط ایران و عراق" که در محل موسسه مطالعات راهبردی اندیشه سازان نور برگزار شد، طی سخنانی با بیان اینکه عراق از دو بحران بزرگ با موفقیت بیرون آمد که بحران داعش و جنگ تکفیریها از جمله آنها بود،اظهار داشت: عوامل زیادی در این موفقیتها نقش داشتند که حضور مردم یکی از آنهاست و دیگری حمایت جمهوری اسلامی ایران بود که به نوعی قدرشناس موضع جمهوری اسلامی هستند.

مسجدی بحران دوم را قضیه کردستان عراق خواند که اگر حل نمیشد به سمت یک بحران و جنگ داخلی میرفت. 

 وی خاطرنشان کرد:ایران تلاش می کند به روابط بغداد و اربیل کمک کرده تا مشکل حل و فصل شود که هم منافع دولت مرکزی و هم منافع اقلیم کردستان تامین شود.

مسجدی ایران را بعد از چین دومین شریک اقتصادی عراق برشمرد.

سفیر ایران بر ارتقای سطح روابط دو کشور تاکید کرد و افزود: ما از سطح کنونی روابط در زمینه های مختلف رضایت نداریم. ظرفیتهای دو کشور ایجاب می کند روابطمان را در زمینه های مختلف گسترش دهیم.  

مسجدی به انتخابات پارلمانی پیش رو در عراق اشاره کرد و افزود: نقش انتخابات برای مردم، دولت عراق و همه بسیار مهم است، امیدواریم انتخابات خوب و موفقی برگزار شود و ما برای ارائه هرگونه کمک در این زمینه اعلام آمادگی کردیم. 

به گزارش فارس، سفیر کشورمان عنوان کرد: عراقیها آمادگی بستن قرارداد بیشتری در زمینه برق و گاز نداشتند ولی ما آماه انعقاد قرارداد هستیم.

وی همچنین گفت: ایران اقدامی در جهت کاهش ورود آبهای خود به عراق نداشته است.

سفیر ایران بیان کرد: ایران در موضوع آب دریغ نکرده است. در حال حاضر ما برق خوبی صادر می کنیم البته عراقیها توان خرید برق بیشتر را به خاطر مسائل بودجه ای خود ندارند.

مسجدی در پاسخ به سوالی گفت: عراق بعد از سقوط صدام به دلیل با بحرانهای زیادی مواجه شد عراق در مسائل منطقه ای و جهانی همسویی خوبی با ایران دارد عراق در هیچ معادله منطقه ای و بین المللی که علیه ایران باشد همراهی نکرده و نمی کند، شاید توقع ما برخورد شدیدتر بوده است و این توقع هم شاید به حق باشد، ولی تا جایی که شاهدم نگاه عراقیها به ایران مثبت و علاقه مند و تامین خواسته های ما در مناسبات منطقه ای و بین المللی است .

سفیر ایران تصریح کرد:ما نمیخواهیم سرزمین عراق محل کشمکش ما با دیگران باشد روابط عراق با آمریکا و عربستان به عراق مربوط است. عراق کشور مستقلی است مصالح و منافعش را خودش تشخیص می دهد اگر روابط در ضدیت با ایران باشد، حتما واکنش نشان خواهیم داد. رابطه عراق و عربستان به خودشان مربوط است ما بر روابط خودمان تاکید داریم حق دولت و ملت عراق است که سرنوشت خود را ترسیم کند ولی روابط با ایران نباید دچار خدشه و کاهش شود.

سفیر ایران همچنین در پاسخ به سوالی خاطرنشان کرد: جبهه مقاومت امروز جبهه قدرتمندی شده است ،این جبهه روز به روز قویتر و دشمنان آن ضعیفتر شده است عراق، سوریه، لبنان، حزب الله در جبهه مقاومت همگراییهایی را با هم دارند البته ممکن است اختلافهایی با هم داشته باشند،  جبهه مقاومت امروز یک جبهه رو به قدرت است.

وی درباره خسارتهای مربوط به جنگ گفت: هنوز فرصتی برای پیگیری این موضوع ایجاد نشده است، یک پرونده مفتوح در روابط دو کشور است. باید شرایط مناسبتری فراهم شود. ما از خسارات اولیه خود در جنگ یک برآورد داریم که بستگی به مذاکرات آینده دارد.   

مسجدی درباره آینده حشد الشعبی نیز گفت: حشد الشعبی صحنه نبرد و جنگ را عوض کرد. یک نیروی بازدارنده در برابر خطراتی است که عراق با آن روبروست بستر رشد تروریسم در عراق وجود دارد حشد الشعبی یک تضمین امنیت برای امروز و آینده عراق خواهد داشت، باقی خواهد ماند براساس آنچه مطرح می شود

سفیر ایران در بغداد در پاسخ به سوالی با بیان اینکه قضاوت درباره انتخابات پارلمانی عراق زود است، خاطرنشان کرد: ستاد انتخابات تشکیل شده و اینکه کدام حزب و ائتلاف رای بیشتری خواهند آورد ارزیابی قدری مشکل است، ولی در بحث همگرایی و همکاری بین کردها و شیعیان درست است چالشی به وجود آمد، اما آنها به همدیگر نیاز دارند پیش بینی دارم این همکاری در آینده ادامه خواهد یافت

وی در پاسخ به سوالی دربارهرکمکهای مستشاری ایران به عراق عنوان کردکمکهای مستشاری آموزشی کمک در امر سازماندهی و مدیریت و هم پشتیبانی و حمایت ایران از عراق در مبارزه با تروریسم یک همکاری همه جانبه بود حضور کارشناسان و مستشاران و حضور سردار سلیمانی حضور جدی، میدانی و مستمر بود ولی با پایان یافتن داعش این حضور کمرنگ تر خواهد بود ولی همکاریهای دفاعی و نظامی ما ادامه خواهد یافت.

وی عنوان کرد: روابط نظامی، دفاعی و امنیتی عراق با ایران کماکان ادامه خواهد یافت، با وزرات دفاع، پلیس، حشد الشعبی و …روابط خوبی داریم.  

سفیر ایران درباره انتخابات عواق خاطرنشان کرد: علاقه و تلاش ایران این است که انتخابات به شکل حداکثری و حضور مردم برگزار شود ارزیابی من این است حیدر العبادی در دوران نخست وزیری موفقیتهای زیادی به دست آورده و جایگاه و نقش خوبی در صحنه عراق خواهد داشت و در انتخابات شرایط خوبی دارد و در انتخابات درباره هر نخست وزیری به جمع بندی برسند، مورد علاقه ایران خواهد بود. ایران به رای قاطع و اکثریت شیعیان احترام خواهد گذاشت و به حمایتهای خود ادامه می دهد. آنی بهتر است که مردم عراق انتخاب کنند.   

سفیر ایران درباره ریزگردها نیز بیان کرد:ما بحثها و صحبتهای زیادی با عراق انجام شده بخشهایی اجرایی شده و تاثیر مثبتی داشته البته خشکسالیها بر این موضوع تاثیر داشته، ولی مهار ریزگردها نیاز به برنامه ریزهای جدی تر دارد، عراقیها به دلایلی که داشتند و مشکلاتی که با آن مواجه بودند، نتوانستند در این زمینه هزینه کنند ایران هم همین طور.

وی افزود:کمیته های مشترکی در حال همکاری هستند این موضوع در دستور کار دو کشور است و امیدوارم با تلاشی که صورت می گیرد این مسئله حل شود

سفیر ایران درباره راهبرد امنیت ملی آمریکا درباره عراق اظهار داشت: آمریکاییها به گونه ای عمل کرده و حرف می زنند که خود را مالک دنیا می دانند،دولت عراق مستقل است و نهایتا تصمیم خود را می گیرند، من نمیخواهم از زبان دولت آمریکا صحبت کنم. اینکه آمریکاییها تصور کنند برای سرزمین مقدس عراق خط و نشان کشیده و زور بگویند تصمیم غلطی است.

وی افزود:عراقیها نسبت به سرزمین و حفظ استقلالشان حساس هستند، ما نگران این مسئله نیستیم، میزان مناسبات و پیوند ما آنقدر جدی است که نه آمریکا و دیگران نمیتوانند مانعی ایجاد کنند.

به گزارش فارس، مسجدی در بخش دیگری از این نشست خبری اظهار داشت: عراق یک دولت اشتراکی و دموکراتیک است و هرکس به میزان جمعیت خود در پارلمان نقش و جایگاه خود را دارد.   

وی گفت که سلیم الجبوری رئیس پارلمان عراق سه شنبه برای حضور در اجلاس بین المجالس به تهران می آید. 

سفیر ایران در بخش دیگری از سخنانش گفت: میدان اقتصاد میدان رقابت و سود و زیان و سرمایه گذاری و … است و در این میدان در جنگ و خون دادن ممکن است خیلیها وارد نشوند البته ما در آن عرصه ید طولایی داشتیم، ولی در عرصه اقتصاد رقابت خیلی جدیتر است و باید تلاش کنیم نباید بترسیم و صحنه را خالی کرده و دیگران را خیلی بزرگ نکرده و آنها را تبلیغ کنیم.

وی افزود: در بخش خصوصی اتاق بازرگانی، کمیسیونهای مشترک و … وجود دارد و عراقیها علاقه مند کار اقتصادی با ایران هستند، ولی برای شرکتها تجار، بازرگانان و سرمایه گذارها در سطوح مختلف امروز زمینه خوبی هست و باید حضور یافت و در مناقصه ها شرکت کنند، کمیته ای اقتصادی در سفارت تشکیل شده است و بخش خصوصی ما باید ورود قدرتمندی را داشته باشد در بخش امنیت و نظامی سردار سلیمانی ورود پیدا کرد و پیروز شد و باید در زمینه اقتصادی ورود کرد.   

وی افزود:عراق امروز نیاز به سرمایه گذار دارد و اگر مشکلاتی بازرگانان ما و بخش خصوصی دارند می توانند به ما منتقل کنند و ما پیگیری می کنیم.  

به گزارش فارس، سفیر ایران در بغداد اضافه کرد: هدفگذاری کردیم سطح روابط اقتصادی را در یک برنامه پنج ساله به ٢٠ میلیارد دلار برسانیم، ظرفیت وجود دارد، ولی نیاز به کار، سرمایه گذاری دارد. عراقها نیاز به جاده، هتل و ،،، دارند که سرمایه گذاران ما می توانند در این زمینه فعالیت کنند، استانهای مختلف عراق مثل نینوا و موصل برای بازسازی نیاز به سرمایه گذاری دارند، ما بسترساز هستیم و از موسساتمان حمایت می کنیم ایران این آمادگی را دارد و شرکتهای ما توانمند هستند.  

سفیر ایران گفت که سفارت در خدمت سرمایه گذاران و شرکتهای عمومی و خصوصی است. 

وی درباره لغو روادید بین دو کشور گفت: بحث لغو روادید از طرف ایران تصمیم اتخاذ شده و توافقات لازم وجود دارد و به طور رسمی به طرف عراق اعلام کردیم، ولی از طرف عراقی این درخواست اجابت نشده است.

سفیر ایران در پاسخ به سوال خبرنگار فارس درباره تعداد زندانیان ایرانی در عراق و بالعکس بدون ارائه آماری در این زمینه خاطرنشان کرد: به دلیل ملاقاتهای انجام شده توافق خوبی در بحث زندانیان و استرداد آنها صورت گرفته است. در اربعین از عراقیها خواهشی کردیم که اگر در حرکت زوار مسئله ای قضایی پیش می آید در همان مرز حل و فصل کنند و دوستان عراق همکاری کردند. در بحث زندانیها در اقلیم کردستان و عراق آمار دقیقی داریم و برای آزادی و استرداد جلسه ای را با قوه قضاییه عراق داشته ام.

مسجدی درباره مشکلات پیش آمده در فرودگاه نجف از سفر هیاتی از سازمان هواپیمایی عراق و وزیر حمل و نقل این کشور به تهران خبر داد و افزود: این هیات از امروز در این خصوص با همتایان ایرانی برای حل این مشکلات به رایزنی پرداخته اند.   

سفیر ایران همچنین گفت که روزانه سه تا پنج هزار نفر از منطقه ازاد اروند عبور می کنند.

این خبر در حال تکمیل است…


منبع: farsnews.com

نظر بدهید