تلاش می‌کنیم مراکز علمی کاربردی دولتی واگذار شوند نه منحل/ توضیحاتی در خصوص شایعات مطرح شده پیرامون دانشگاه جامع

0
16
رئیس دانشگاه علمی کاربردی گفت: براساس این مصوبه دستگاه‌های دولتی باید تا پایان سال ۹۸-۹۷ به بخش غیردولتی واگذار و یا منحل شوند که ما تلاش می‌کنیم تلاش می کنیم این مراکز تعطیل نشده و به بخش خصوصی واگذار شوند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، محمدحسین امید رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی صبح امروز در نشست خبری که ظهر امروز برگزار شد، اظهارداشت: خدا را شاکریم گفتمان آموزش‌های مهارتی به یک گفتمان قالب تبدیل شده و طبق آماری که دوستان ما در آموزش و پرورش دادند گرایش به سمت آموزش‌های مهارتی به بیش از ۴۰ درصد رسیده است.

وی در ادامه افزود: چهارمین کنگره آموزش‌های مهارتی و اشتغال فردا در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار می‌شود.

امید در ادامه در خصوص سوالی پیرامون تعطیلی مراکز دولتی علمی کاربردی، گفت: شورای عالی اداری کشور یک مصوبه را در خصوص مراکز پژوهشی و مراکز علمی کاربردی داشت که ابلاغ هم شده است. 

وی افزود: براساس این مصوبه دستگاه‌های دولتی باید تا پایان سال ۹۸-۹۷ به بخش غیردولتی واگذار و یا منحل شوند.

امید تاکید کرد: در رابطه با این مصوبه ما و وزارت علوم موظف هستیم که آن را اجرا کنیم و  همه باید تلاش کنیم که این مصوبه به بهترین شکل اجرا شود.

رییس دانشگاه علمی کاربردی تاکید کرد: نظر ما این است که در دو سالی که فرصت داریم دستگاه‌های دارای محیط کار در بخش خصوصی را شناسائی کرده و نسبت به انتقال آنها به بخش خصوصی اقدام کنیم، تمام تلاش خود را انجام می‌دهیم که این مراکز تعطیل نشوند و مدیریت آنها به بخش خصوصی منتقل شود..

وی در خصوص سوال دیگری هم افزود: ما در مراکز علمی کاربردی در هر دو بخش دولتی و غیردولتی مراکز خیلی خوب و ضعیف داریم و خیلی از مراکز در اختیار شرکت‌هایی هستند که به کار خودشان ادامه خواهند داد بنابراین آن دسته از مراکزی که قابل واگذاری هستند، واگذار خواهند شد.

امید تصریح کرد: کسانی که الان دارند مرکز را اداره می کنند هم می توانند متقاضی اداره این مراکز باشند ولی اینکه چگونه این کار انجام خواهد شد بحث هایی است که نیاز دارد روی آن کار شود.

امید یادآور شد: ما مجری دولت هستیم و تلاش ما این است که مصوبه درست اجرا شود.

وی گفت: براساس این ابلاغیه به سازمان سنجش هم ابلاغ شده تا از پذیرش دانشجو برای این مراکز در بهمن جلوگیری کند.

رئیس دانشگاه جامع علمی-کاربردی در نشست خبری در خصوص سئوالی پیرامون انتخاب رؤسای مراکز علمی-کاربردی گفت: این مراکز یا با هیأت مؤسس اداره می‌شوند یا زیر نظر دستگاه‌های متقاضی وابسته هستند که اینها خودشان بهترین فرد را به عنوان رئیس انتخاب می‌کنند.

وی در خصوص اساسنامه مراکز علمی-کاربردی هم گفت: کار اساسنامه در حال انجام است، قرار بود پذیرش دانشجو منوط به داشتن اساسنامه باشد که این شرط برداشته شد ولی تصویب اساسنامه اختیاری شد و مراکز علمی-کاربردی غیر دولتی مؤخر هستند اساسنامه را به تصویب دانشگاه و شورای گسترش آموزش عالی برسانند و اغلب آنها نیز این کار را انجام می‌دهند.

رئیس دانشگاه علمی-کاربردی در خصوص سوالی در رابطه با واریز ۱۵ درصد از شهریه‌ها به حسابی که مشخص نیست چگونه هزینه می‌شود هم گفت: اتفاقاً از تمام شهریه‌هایی که گرفته می‌شود همین ۱۵ درصد مشخص است که کجا می‌رود و فکر کنم ۸۵ درصد مابقی معلوم نیست چگونه هزینه می‌شود.

وی افزود: این ۱۵ درصد به حساب دولت واریز می‌شود و در چهارچوب ضوابط و مقررات زیر نظر دیوان محاسبات و سازمان بازرسی و هیأت موسس دانشگاه هزینه می‌شود ولی ۸۵ درصد مابقی مشخص نیست که انشاالله در اقدام بعدی این موضوع باید مشخص شود.

امید در خصوص سوالی دیگری هم گفت: خوشبختانه بحث مراکز نوآوری و رشد در کنار مراکز علمی-کاربردی به خوبی پیش می‌رود. ما در نمایشگاه هفته پژوهش هم قراردادهایی با سرمایه‌گذاران داشتیم، قطعاً این کنگره هم به کسانی که علاقه‌مند به دستاوردهای مراکز علمی و کاربردی هستند کمک خواهد کرد.

امید در خصوص سؤالی پیرامون شایعاتی که در خصوص دانشگاه جامع مطرح می‌شود، گفت: ما یک سامانه آموزش حرفه‌ای برای دانشگاه گرفتیم که این سامانه بهترین سامانه هم هست و به بهترین قیمت ممکن هم تهیه شده و البته به کسی هم ربطی ندارد.

وی افزود: ما همین الان هم داریم چند سامانه دیگر را به کار می‌گیریم، به زودی سامانه کتابخانه، مدرسین و سامانه‌های دیگر هم راه‌اندازی خواهد شد و اینها را جزء موفقیت‌های خود می‌دانیم و ۹۰ درصد آن نیز تا پایان سال انجام خواهد شد، همه اینها هم برای شفاف‌سازی است.

وی در ادامه از جابجایی ساختمان دانشگاه علمی-کاربردی هم خبرداد و گفت: یک ساختمان خیلی مناسب هم برای دانشگاه تهیه شده که در منطقه ۲۲ قرار دارد. 

وی در خصوص اهداء سکه به رؤسای مراکز و مدعوین یک همایش هم گفت: چنین چیزی وجود ندارد، ما به مناسبت بیست و پنجمین سال تأسیس دانشگاه یک سکه نقره ۲۵ گرمی که ارزش پولی هم نداشت برای یادبود به رؤسای مراکز و مدعوین دادیم و برای سی‌امین سال نیز قرار شده یک سکه ۳۰ گرمی نقره داده شود که این برای یادبود است و ارزش مالی ندارد.

انتهای پیام/


منبع: farsnews.com

نظر بدهید