اراده‌ای در مجلس مانع واریز شدن درآمد هدفمندی یارانه‌ها به خزانه است

0
6

حمیدرضا حاجی‌بابایی نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، با انتقاد از نحوه بررسی تبصره ۱۴ بودجه ۹۷ درباره هدفمندسازی یارانه ها گفت: متأسفانه اراده‌ای در مجلس وجود دارد که اجازه نمی دهد ۱۰۲ هزار میلیارد تومان درآمد ناشی از هدفمندسازی یارانه ها به خزانه‌داری کل کشور واریز شود و این سوال برای ما هست که آیا این درآمد به خزانه واریز می شود یا نه؟

وی افزود: همین اراده، روز گذشته و در نشست علنی نوبت عصر در تخلفی صریح نسبت به آئین‌نامه داخلی مجلس، تبصره ۱۴ را بدون رأی گیری مجلس به کمیسیون تلفیق بودجه بازگرداندند تا تغییراتی در آن صورت گیرد.

حاجی بابایی بیان داشت: مطابق اصل ۵۳ قانون اساسی، تمام درآمدهای دولت باید به خزانه داری کل کشور واریز شده و با تخصیص سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، توسط خزانه پرداخت شود.

وی ادامه داد: تا امروز این پول به حساب خزانه داری واریز نمی‌شد، بلکه در چهار شرکت دولتی چون پالایش و پخش فرآورده های نفتی، شرکت ملی گاز و شرکت های آب و برق، یک حساب افتتاح شده است و این درآمد به آنجا واریز و از آن برداشت می‌شود؛ از همین روست که دولت در موعد مقرر برای پرداخت یارانه نقدی به مشکل برمی‌خورد و می‌گوید که شب پرداخت یارانه، شب عزای ماست.

نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به پیشنهاد خود در بررسی تبصره ۱۴ بودجه سال ۹۷ گفت: در پیشنهاد ما دولت مکلف شده بود که کل دریافتی های حاصل از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها را مطابق جدول ضمیمه وصول و به حساب درآمد خاص نزد خزانه‌داری کل کشور واریز کند.

وی اضافه کرد: علاوه بر حدود ۹۹ هزار میلیارد تومان که جمع کل دریافتی های ناشی از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها در این جدول است، حدود سه هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان نیز به عنوان درآمد خالص گاز صادراتی در نظر گرفته شده که در ردیف های دیگر آمده است.

حاجی بابایی گفت: با احتساب این ۲ رقم، جمع کل درآمد ناشی از هدفمندسازی یارانه ها ۱۰۲ هزار میلیارد تومان خواهد شد که بر اساس قانون باید به خزانه‌داری کل کشور واریز و با مجوز خزانه، برداشت شود.

وی افزود: واریز نشدن این درآمد به حساب خزانه، منجر به مفاسدی از قبیل حقوق‌ها و پاداش‌های نجومی خواهد شد که به معنای عدم شفافیت در بودجه است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در پایان با انتقاد از فراهم نشدن فرصت برای ارائه پیشنهادها و تذکرات نمایندگان در جریان بررسی تبصره ۱۴ به بهانه‌های مختلف گفت: ما می‌خواهیم پاسخ دهند که براساس کدام ماده از آئین‌نامه مجلس، تبصره مربوط به هدفمندی یارانه ها بدون طرح در صحن و بدون آن که رأی نمایندگان اخذ شود به کمیسیون تلفیق بودجه بازگشته است.

انتهای پیام/


منبع: farsnews.com

نظر بدهید