دعوت از شاعران سراسر کشور برای راه‌اندازی «تشکل صنفی شاعران ایران»

0
5

محمدرضا عبدالملکیان دبیر کنگره شعر نو ایران در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس ضمن دعوت ازز شاعران اعلام کرد: کار عضو پذیری برای راه اندازی «تشکل صنفی شاعران ایران» آغاز شده است، شاعران و علاقه‌مندان، می‌توانند در فضای تلگرام به کانال این کنگره یا کانال شخصی دبیر مراجعه کنند.
وی افزود: شاعران، شاید تنها گروه از هنرمندان کشور باشند که تاکنون، به دلیل نداشتن یک تشکل سراسری، منافع صنفی زیادی را از دست داده‌اند!

عبدالملکیان خاطرنشان کرد: اقدام لازم برای راه‌اندازی و آغاز فعالیت تشکل صنفی شاعران ایران، یکی از اهداف اصلی و اولویت‌های مد نظر «کنگره شعر نو ایران» بوده است. این کنگره اینک در صدد است تا با همراهی و حمایت شاعران کشور، امکان تحقق این هدف محوری را فراهم آورد.
اموری مانند:

 – بیمه شاعران
– ضرورت‌های درمانی
– خدمات رفاهی
– ضرورت‌های بخش انتشارات
– مباحث مربوط به حق‌التالیف
– پی‌گیری مباحث سرقت‌های ادبی و حقوق صنفی شاعران
– تعیین ضوابط و معیارهای ارزیابی آثار

– مباحث مربوط به مجوز نشر آثار

– تعیین ضوابط و معیارهای ارزیابی شاعران و آثار آن‌ها
– ارائه خدمات مشاوره‌ای به دستگاه‌های فرهنگی
– و …
از جمله وظایفی است که تشکل صنفی شاعران کشور می‌تواند انجام دهد.

وی با یادآوری چند نکته تصریح کرد: بدیهی است که هیچ شخصیت حقوقی یا حقیقی نمی‌تواند همانند خود شاعران، در دفاع از حقوق عمومی این صنف، دلسوزی داشته و تاثیرگذار باشد. در طی این دو سه دهه (و به دلیل فقدان یک تشکل صنفی و سراسری از شاعران کشور) کم نبوده و کم نیستند افراد و موسسات خصوصی که با سوءاستفاده از عنوان «شاعران ایران» اعتبارات و امکانات قابل ملاحظه‌ای را از دستگاه‌های دولتی یا عمومی دریافت و آن را خرج منافع شخصی یا حلقه دوستان و نزدیکان خود کرده و می‌کنند.
دبیر این کنگره بیان داشت: به دلیل وجود نداشتن همین تشکل صنفی، فرصت‌های برخورداری از امکانات (به هر صورت و به شکلی غیرمنصفانه) نصیب برخی از شاعران شده در حالی که بسیاری شاعران دیگر، از چنین فرصت‌هایی محروم بوده‌اند!

عبدالملکیان به شروط هم اشاره کرد و گفت: شرط مهم برای راه‌اندازی یک تشکل صنفی قوی آن است که در این مرحله شاعران کشور، فارغ از هر گونه تنش و اختلاف نظر، در کنار هم قرار بگیرند و برای تحقق یک آرمان بزرگ و مشترک، از اختلاف نظرهای کوچک صرف نظر کنند. در این مرحله، شاعرانی می‌توانند داوطلب عضویت در این تشکل صنفی شوند که حداقل دارای یک کتاب شعر منتشر شده باشند.
وی همچنین اعلام کرد: در باره چگونگی عضویت شاعرانی که مجموعه شعر منتشر شده ندارند ، در مرحله بعد تصمیم گیری خواهد شد.

به گفته وی، از آن جا که «شعر» و «ترانه» دو گونهٔ هنری جداگانه با ماهیتی کاملا متفاوت و مستقل‌ند، ترانه‌سرایان نمی‌توانند عضو تشکل صنفی شاعران ایران شوند. در این مرحله، شاعران داوطلب می‌توانند فرم زیر را تکمیل و از طریق تلگرام (به شماره ۰۹۰۲۸۶۶۸۳۹۶) ارسال کنند. پس از رسیدن تعداد داوطبان اولیه به رقمی مناسب، از آنان برای شرکت در یک نشست و گفتگوی عمومی، و همچنین انتخاب هیئت مدیره موقت (برای پی‌گیری امور ضروری) دعوت به عمل خواهد آمد.

عبدالملکیان خاطرنشان کرد: از آنجا که تمام اعضای هیئت مدیره و بازرسان تشکل‌های صنفی را خود اعضاء (مجمع عمومی) انتخاب می‌کنند، لذا امکان هر گونه دخل و تصرف و سوء استفاده احتمالی مسئولان این‌گونه تشکل‌ها، منتفی و برای اعضاء جای نگرانی وجود ندارد.- از همه گروه‌ها و تشکل‌های شعری و فرهنگی کشور و شاعران و علاقه‌مندان فعال در فضای مجازی انتظار داریم تا به هر نحو ممکن در بازنشر این فراخوان مساعدت و همکاری کنند.

فرم داوطلبان عضویت در
تشکل صنفی شاعران ایران 
اینجانب………………………. متولد سال …… ساکن شهرستان ……………..، استان……………. دارای ……….. عنوان کتاب شعر منتشر شده، داوطلب عضویت در تشکل صنفی شاعران ایران هستم.
تلفن تماس
همراه:

انتهای پیام/


منبع: farsnews.com

نظر بدهید