پروژه خیالی کانال آبی «سلوی» و توهم مشابه عربستان و مصر علیه قطر

0
5
در حالی که رسانه‌های عربستانی در حال مانور بر روی احداث پروژه کانال آبی «سلوی» در راستای تبدیل کردن «قطر» به یک جزیره هستند، تحلیل‌‌گران سیاسی بر این‌ باورند که این پروژه کاملا خیالی و مانند ده‌ها پروژه دیگر ولی‌عهد عربستان، توخالی است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، رسانه‌های سعودی، اخیرا در حال مانور بر روی پروژه‌ای موسوم به  کانال دریایی «سلوی» در جنوب غرب قطر هستند و این‌چنین اعلام می‌کنند که عربستان، امارات و مصر در صورت اجرای این پروژه، قطر را  به جزیره‌ای کامل تبدیل می‌‌کنند.

«اسامة الرشیدی» نویسنده، مستندساز و روزنامه‌نگار مصری با نگارش یادداشتی در روزنامه «العربی الجدید» با تیتر «توهمات مشابه مصر و عربستان» به این مسئله پرداخت و نوشت: بر اساس اطلاعات منتشر شده در رسانه‌های سعودی، طول این کانال ۶۰ کیلومتر است و مشتمل بر دو بندر، چندین گردشگاه، هتل و سواحل اختصاصی است و بخش مجاور قطر نیز به یک منطقه نظامی بدل خواهد شد. طبیعتا رسانه‌ها و شخصیت‌های مختلف با انتشار این جزئیات، اقدام به تشویق و ابراز خشنودی در این طرح کردند و آیا کاری جز این می‌توانند انجام دهند. این سناریو برای مجریان شبکه‌های مصری نیز تکرار شد و آنها به مردم اعلام کردند که عربستان سعودی می‌خواهد که مصری‌ها به دلیل تجربه حفاری کانال سوئز طی ۱۲ ماه، مسئولیت حفاری این کانال را نیز برعهده گیرند و این تشویق‌ها کار را به جایی رساند که برخی اظهاراتی را به زبان آوردند که به جای بهبود وجهه طرف‌های مسئول این کانال، به تخریب آن منجر شود. به عنوان مثال وزیر خارجه بحرین، احداث کانال السلوی را به خط دفاعی «بارلیو» که از سوی تل‌آویو در امتداد کانال سوئز ساخته شد، تشبیه کرد بدون اینکه بداند، مقامات سعودی را به اسرائیلی‌ها تشبیه کرده است.

در ادامه این یادداشت آمده است: کار به جایی رسید که سعودی‌ها با افتخار اعلام کردند که در پی احداث این کانال، زباله‌های هسته‌ای در خط مرزی عربستان با قطر دفن خواهد شد بدون اینکه به این مسئله فکر کنند که به هر حال، این ضایعات هسته‌ای در خاک عربستان دفن خواهند شد و به هر حال تبعات بدی برای محیط زیست این کشور به همراه دارند.

در چنین شرایطی، برخی نداهای عاقلانه و منطقی نیز شنیده می‌شدو به عنوان مثال «عبدالخالق عبدالله» تحلیلگر اماراتی این طرف را یک پروژه خیالی صرف و فاقد بعد استراتژیک دانست که شایسته هزینه کردن یک دلار نیز نیست و در عین حال  سرمایه‌گذاری بر روی پروژه‌های مناسب مردم و ایجاد همگرایی میان آنها را خواستار شد.

الرشیدی می‌نویسد: عملا این پروژه هیچ فایده اقتصادی یا سرمایه‌گذاری و گردشگری ندارد و صرفا یک رقابت سیاسی کودکانه است و هیچ‌کس نیز در چنین شرایط سیاسی ملتهبی که هر لحظه ممکن است منفجر شود، بر روی این پروژه سرمایه‌گذاری نخواهد کرد بویژه که اینچنین و با این میزان از تحریک و تاکید بر دفن زباله‌های هسته‌ای عربستان در نزدیکی این کانال، مطرح شد. ضمن اینکه عربستان نیاز به سواحل اضافی و حفاری کانالی که هزینه آن میلیاردها دلار است، ندارد. لذا این مسئله صرفا می‌تواند یک جنجال رسانه‌ای روتین از سوی کشورهای محاصره کننده قطر باشد.

واقعا اهمیت اینکه قطر از شبه جزیره به یک جزیره تبدیل شود، چیست؟ آیا این مسئله، چیزی از قطر کم می‌کند؟ کشور قطر پس از بسته شدن مرزهای زمینی عربستان با آن، رسما به یک جزیره تبدیل شد، اما آیا این امر، تاثیری بر دوحه گذاشت؟ قطر بدون هیچ تغییری در حال ادامه حیات است و هیچ خسارت اضافی بر دوحه وارد نشد. اگر ما این اقدام را یک خسارت برای دوحه بدانیم، باید بگویم که ده‌ها کشور هستند که مرز زمینی ندارند و این مسئله تاثیری بر آنها نداشته است. حال چه کشور بزرگی مثل بریتانیا باشد یا کشور کوچکی مثل بحرین باشند. رسانه‌های کشورهای محاصره کننده قطر گویی نمی‌دانند که بحرین نیز یک جزیره در مجاورت آنهاست که این‌چنین از تبدیل شدن قطر به یک جزیره سخن می‌گوید و آن را نوعی دشنام می‌شمارند. هیچ یک از این کشورها از جغرافیایی که در آن زندگی می‌کنند، شکایتی ندارند. لذا بدل شدن قطر به یک جزیره، صرفا یک موفقیت خیالی جدید برای کشورهای محاصره‌کننده دوحه به شمار می‌رود بویژه که به شدت تمایل به هرگونه موفقیتی در این محاصره‌اند.

به نظر می‌رسد که عدم توجه تام قطر به این پروژه، کشورهای محاصره‌کننده را نگران و خشمگین کرده است و به همین دلیل نیز «انور قرقاش» وزیر مشاور امور خارجه در دولت امارات در تلاش برای اثبات موفقیت خیالی مذکور، این بی‌توجهی دوحه را بیانگر ترس و وحشت قطر، می‌داند.

در ادامه این یادداشت آمده است: از زمانی که «محمد بن سلمان» به پست جانشینی ولی‌عهد عربستان رسید  و از آغاز جنگ یمن تا کنون که رسما ولی‌عهد این کشور است، ده‌ها پروژه سیاسی و اقتصادی ارائه کرده است. چشم‌انداز ۲۰۳۰، احداث یک هتل لوکس برای برگزاری جشن‌ها و فعالیت‌های هنری، پروژه «نئوم»، پروژه گردشگری در دریای سرخ و ده‌ها طرح دیگر که به دلیل زیاد بودن و نیز مفید بودنشان برای عربستان، کشورهای حاشیه خلیج [فارس]، منطقه و حتی جهان! یکی پس از دیگری به فراموشی سپرده شدند.

این پروژه‌ها و طرح‌ها ما را به یاد پروژه‌های همپیمان مصری ولی‌عهد عربستان یعنی «عبدالفتاح السیسی» می‌اندازد که دارای رکورد در ارائه پروژه‌های خیالی بزرگ و بی‌ارزش است. کانال سلوی، نسخه سعودی پروژه احداث کانال (دوم) سوئز است که «عمرو ادیب» مجری مصری در برنامه تلویزیونی‌اش آن را مثال می‌زند و می‌گوید که این پروژه نیز طی ۱۲ ماه اجرایی شد. بدون اینکه نیمه دیگر حقیقت را بگوید و آن این است که این طرح ناکام بود و حتی یک دلار اضافه برای مصر به همراه نداشته است بلکه حتی به دلیل کاستن حجم تجارت بین‌الملل، موجب کاهش درآمدهای کانال اصلی سوئز شده است…به نظر می‌رسد که بن‌سلمان نیز تحت تاثیر این حیله‌گری و زرنگی السیسی قرار گرفته و به همین دلیل با تبعیت و تقلید از او، پروژه کانال سلوی برای محاصره قطر را علم کرده است.

در ادامه این یادداشت آمده است: این دو مرد، در سیاستهای دیگرشان نیز شباهت دارند. غلبه بر معارضان در داخل، شکنجه و بازداشت آنها، عدم تلاش برای ایجاد همپیمانی‌های داخلی به منظور گرفتن مشروعیت، تلاش برای خرید این مشروعیت از خارج به طور کلی با امضای توافقنامه‌های تسلیحاتی هنگفت، توافق بر سرمایه‌گذاری‌های میلیارددلاری خارجی و … از دیگر شباهت‌های این دو فرد است. به همین دلیل هر دو برای جلب مشروعیت و محبوبیت داخلی، هر از گاهی از این پروژه‌ها پرده‌ بر می‌دارند و هنوز زمانی از اعلام یکی از آنها نگذشته که یک پروژه خیالی دیگر را رونمایی می‌کنند و به همین دلیل نیز تمسخر بسیاری را بر می‌انگیزد.تا جایی که می‌توان، مشابه هر پروژه خیالی در مصر را در عربستان و بالعکس یافت.

انتهای پیام/


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی فارس


 


منبع: farsnews.com

نظر بدهید