دلایل حذف طرح‌های کلان/ تعریف طرح‌های کلان ملی براساس رفع چالش‌ها

0
33
دبیر کل شورای عتف گفت: طرح‌های کلان ملی بر اساس حل چالش‌های کشور تعریف می‌شوند.

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، مسعود برومند دبیر شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری(عتف) در پایان جلسه یکصدو شصت و پنجم کمیسیون دائم شورای عالی عتف گفت: در جلسه قبلی بحث چالش‌های پیش روی شورا و چالش‌های کشور را آغاز کردیم. دبیرخانه شورای عتف و کمیسیون‌های آن باید برای برخورد با چالش‌های کشور در نوع نگاه‌های خود بازنگری کنند، از این رو پیش از این یک جلسه آسیب شناسی برگزار و سوالات و مواردی بررسی شد.

وی افزود: در این مورد که آیا سیستم پژوهشی ما کاملا برای حل مشکلات دستگاه‌ها و حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی به کار گرفته می‌شود یا خیر و آیا پروژه‌ها در سطح کلان جزو پروژه‌هایی است که در قالب طرح کلان نباشد و یک دستگاه می‌توانست با انعقاد قرارداد با مجری آن را اجرا کند، یا خیر نیز گفت‌و‌گو کردیم.
وی ادامه داد: این موضوع مطرح است که چالش ملی و پروژه کلان ملی کدام است، جمع بندی این بحث‌ها را در جلسه فعلی ادامه دادیم. نظر همه بر این است که در حوزه پروژه‌های کلان آن دسته از پروژه‌هایی است که بی توجهی به آن‌ها نتایج زیان باری برای کشور دارد و حل آن نیازمند حضور دستگاه‌ها در کنار همدیگر است در اولویت قرار گیرند.
برومند اظهار داشت: در این پروژه‌ها تیم‌هایی از دستگاه‌ها باید حضور داشته باشند و از طرف دیگر چالش‌های ملی به شدت نیازمند فناوری در حوزه‌های مختلف است؛ چنین اجرایی اگر بخواهد صورت بگیرد، دبیرخانه شورای عتف باید در مورد روش اجرا و گردآوری کمیسیون ها بازنگری‌های اساسی کند.
وی ادامه داد: موضوع دوم این است که دانشگاه‌ها باید تحقیقات خود را به نیازهای کشور اختصاص دهند ولی سوال این است که نیازها را چگونه استخراج کنیم.
برومند گفت: کمیسیون‌های شورا اگر به خوبی بتوانند دستگاه‌ها را نمایندگی کنند، می‌توانند نیازها را استخراج و نیازهای واقعی را به دانشگاه‌ها ارائه دهند؛ در این صورت وظیفه وزارت علوم و دانشگاه‌ها این است‌ که خود را ساماندهی کنند تا به نیازها پاسخ دهند.
وی اضافه کرد: موضوع سوم بررسی وضعیت پروژه‌های کلان متعلق به گذشته بود که طبیعتا با تعریف فعلی از پروژه‌های کلان هماهنگ نیستند.
برومند ادامه داد: برخی از این پروژه‌ها پروژه هایی است که یک دستگاه می توانست با دانشگاه انجام دهد ولی چون تصور کردند پروژه سختی است شاید چند دانشگاه باید در آن مشارکت کنند، در چنین پروژه هایی کارفرما می‌تواند یک‌ سازمان باشد و اختیارات آن را هم دارد.
وی درباره این که کدام پروژه‌ها این خصوصیت را دارند، گفت: تعدادی از پروژه‌هایی در گذشته در جلسه کارشناسی بررسی و حذف شد. برخی پروژه ها باقی مانده اند که در سال ۹۷ بودجه ای به آنها اختصاص داده نشده و این پروژه ها نیز حذف می‌شوند.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم گفت: پروژه‌های کلان قبلی در صورتی می‌توانستند ادامه یابند که دستگاه سفارش دهنده داشته باشند؛ این اصل هنوز باقی است و باید تعیین تکلیف شود که آیا دستگاه های سفارش دهنده بودجه ای را به این پروژه ها اختصاص‌ می دهند یا خیر. این موضوع در زمان بررسی طرح‌ها طرح  شده؛ ولی بدون تصمیم باقی مانده است.
وی خاطرنشان کرد: اما باید تصمیم بگیریم دستگاه می‌خواهد از بودجه های خود برای طرح تزریق کند یا خیر.
اگر دستگاه‌ها نخواهند اعتبار تزریق کنند به معنای این است‌ که طرح مشتری ندارد و نباید ادامه یابد.
برومند با تاکید بر اصل تقاضامحوری پژوهش‌ها تاکید کرد: امروز اگر بخواهیم پروژه کلان ملی را تعریف کنیم، بر اساس تعاریف ما پروژه‌های مرتبط با چالش‌های کلان کشور یعنی بحران آب، انرژی، سلامت و محیط زیست مطرح می شود که نیازمند هماهنگی بین دستگاهی زیادی است و اعتقاد داریم شورای عالی عتف باید توانمندی را ایجاد و بر آنها تمرکز کند تا پروژه ها را درست تعریف شود.
دبیر کل شورای عالی عتف در مورد حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی از پروژه‌های کلان ملی نیز توضیح داد: در این زمینه هیچ تصمیم گیری صورت نگرفته است و منابع صندوق باید به پروژه‌هایی اختصاص یابد که به محصول و خدمت قابل عرضه منجر شود.
وی درباره طرح‌های کلانی که به دلیل تزریق نشدن بودجه متوقف می‌شود نیز گفت: در برخی موارد پروژه‌ای آغاز و در میانه راه حتی به دلیل بروز مشکل فناورانه متوقف می شود؛ در چنین مواردی استاندارد این است که پروژه متوقف شده ولی کلیه یافته های قبلی مستندسازی و ذخیره می شود و بعد از کسب فناوری یا حل مشکل از نظر علمی اگر به جایی برسیم پروژه قدری جلو می رود‌.
برومند گفت: اگر دستگاه اعلام کند به هر دلیلی اعتبار را نمی تواند تامین کند، باید فرایند مستندسازی را انجام داده و دستاوردها را ضبط کرده و در آینده استفاده کنیم.
وی در پاسخ به این سوال که آیا تعریف طرح‌های کلان ملی جدید بر اساس چالش های کشور ممکن است یا خیر، گفت: اگر بتوانیم به خوبی سازماندهی کرده و از توانمندی های کشور استفاده کنیم این کار امکان پذیر است، پروژه بزرگ باید با ظرافت کامل توسط تیم‌های متخصص به بسته های کاری کوچک تبدیل شود که ورودی و خروجی مشخص دارند.
وی گفت: این بسته های کاری را می توان به شرکت های دانش بنیان ارائه داد و بر اساس استانداردهای اجرایی‌ این امر در مراحل اول پروژه های بزرگ روی نمی دهد و در مراحل بعدی است؛ یعنی گروهی باید مراحل اولیه را انجام داده و آن‌ را به جایی برسانند تا بتوانند بسته های قابل ارائه برای اجرای پروژه های تحصیلات تکمیلی با عقد قرارداد اجرایی کرد. در این شرایط چالش دیروز به فرصت امروز تبدیل می‌شود.

انتهای پیام/


منبع: farsnews.com

نظر بدهید