تمسخر گزارش رسانه‌های سعودی درباره مصاحبه محمد جواد لاریجانی درباره ۱۱ سپتامبر

0
7
پایگاه خبری العربی در گزارشی برداشت اشتباه رسانه های سعودی از سخنان دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه ایران درباره حملات ۱۱ سپتامبر را به باد تمسخر گرفت.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، پایگاه خبری العربی در مطلبی، گزارش رسانه‌های سعودی درباره سخنان محمد جواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه ایران را به باد تمسخر گرفت و آن را اشتباه و برداشت نادرست از اظهارات وی خواند. 

العربی در گزارش خود نوشت؛ رسانه دولتی عربستان به خاطر برداشت اشتباه از سخنان آقای لاریجانی در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی داخلی ایران و این ادعا که وی پذیرفته است در حملات ۱۱ سپتامبر ایران به القاعده کمک کرده است، تحت فشار قرار گرفته است. 

براساس این گزارش، شبکه العربیه وابسته به حکومت عربستان ادعا کرده که محمد جواد لاریجانی در اظهاراتی کم سابقه اعتراف کرده است که ایران سفر اعضای القاعده که احتمالا در حملات ۱۱ سپتامبر دست داشتند را تسهیل کرده است!
العربی نوشت؛ اما آقای لاریجانی در این مصاحبه ۴۵ دقیقه‌ای به گزارش یک کمیسیون در سال ۲۰۰۴ اشاره می‌کند که در جزئیات آن، از قول ۴ مقام آمریکایی ۲ بار اسم ایران در گزارش این کمیسیون آمده است.

این گزارش افزود؛ در واقع این مقام ایرانی در حال شرح اتهاماتی است که در این گزارش علیه ایران مطرح شده است و همچنین در آخر تاکید میکند که این گزارش در نتیجه گیری می‌گوید که ایران هیچ نقشی در این حملات نداشته است. 

در گزارش این کمیسیون آمریکایی درباره حوادث ۱۱ سپتامبر آمده است که ما هیچ مدرک و شاهدی درباره مطلع بودن ایران و حزب الله از آنچه که منجر به حملات ۱۱ سپتامبر شد مشاهده نکردیم؛ عوامل القاعده خودشان هم از جزئیات عملیاتی که قرار بود بعدا انجام دهند هیچ اطلاعی نداشتند. العربی همچنین تاکید میکند که ۱۵ نفر از ۱۹ هواپیماربا از اتباع سعودی، ۲ نفر از امارات و یک تبعه مصری و یک تبعه لبنانی بودند. 

براساس این گزارش، گزارش رسانه‌های سعودی که به صورت عمدی بخشهایی از فیلم مصاحبه مقام ایرانی را گزینش کرده بودند از طرف مقامات ایرانی نیز مورد انتقاد گرفته و بسیاری از تحلیلگران و روزنامه نگاران و خبرنگاران آن را برداشت اشتباه از آنچه که واقعا اتفاق افتاده خوانده‌اند. 

یک تحلیلگر مسائل غرب آسیا در این زمینه در توئیتر خود نوشت؛ انتشار این ویدئو در راستای پروپاگاندای رسانه‌های حکومتی عربستان بود. القاعده دشمن شماره یک ایران است. لاریجانی داشت آنچه در گزارش کمیسیون ۱۱ سپتامبر آمده را تشریح می‌کرد. 

العربی در ادامه نوشت؛ این ویدئو که برای اولین بار در وبسایت شبکه العربیه بازنشر شد کافی بود تا کاربر عربی حساب توئیتری وزارت خارجه آمریکا را نیز احمق کند و وی را گول بزند تا بگوید که ایران یک اعتراف کم سابقه(درباره ۱۱ سپتامبر) کرده است!

این پایگاه خبری عربی در پایان نوشت؛ شبکه تلویزیونی العربیه در ماه ژانویه نیز به خاطر یک گزارش اشتباه درباره یکی از رهبران زندانی معارضان بحرینی ۱۲۰ هزار پوند توسط شرکت رسانه های بریتانیا جریمه شده بود. 

انتهای پیام/م


منبع: farsnews.com

نظر بدهید